top of page
oci.png

Jak se snadněji a efektivněji učit? 

Zjistěte, jaký jste studijní typ

 

   Všichni se vzájemně v něčem lišíme, a tak je jasné, že každému nebude vyhovovat jedna a ta samá metoda učení. Někteří chodí po místnosti se sešitem dokola a látku si při tom nahlas opakují, jiným naopak stačí do učebnice jen nahlédnout a vše si rázem pamatují do sebemenšího detailu. Málokdo ale patří mezi tyto šťastlivce s tzv. fotografickou pamětí. Většina z nás, když už se k tomu učení dokope, tomu musí věnovat mnohem více času a úsilí. 

   Ovšem pro každého se najde určitý způsob učení, který mu sedne jako ulitý. Samozřejmě to nebude úplně procházka růžovým sadem jako u našich fotokolegů, ale rozhodně nám to práci aspoň trochu ulehčí. 

VIZUÁLNÍ TYP

Heslo: vidět 

   Už podle názvu je nám jasné, že si vizuální typ nejlépe pamatuje to, co vidí. Je tedy možné, že si bezpečně pamatuje, co měl učitel daný den na sobě, avšak probíraná látka šla jedním uchem dovnitř a druhým zase ven.  

   Takže naši drazí vizuálové, udělejte si ze své paměti na obrázky přednost. Vždyť jste to právě vy, kdo bude bodovat při poznávačkách na biologii. Diagramy a geometrické obrazce pro vás taky nebudou úplně španělskou vesnicí. Co je nejlepší vizuální pamatovák? No přece barvy! Proto, když si budete v sešitech barevně podtrhávat a vybarvovat, zvládnete se naučit cokoliv. Takže si nakupte pořádnou hrst zvýrazňovačů a zakreslujte! 

Tipy a triky

  • Spojte si konkrétní barvu s jedním předmětem. Může v tom hrát roli také oblíbenost daných barev a předmětů, protože člověk si lépe pamatuje věci, které mu připomínají něco, co má rád (anebo naopak nemá rád, takže na to jen tak nezapomene). 

  • Podtrhávejte jen skutečně důležité informace pro lepší orientaci v textu.

  • Udělejte stránky s obtížnou látkou něčím speciální, aby se vám lépe pamatovaly. Možností je spousta, můžete si látku označit konkrétní barvou nebo si na stránky něco nalepit (samolepky, washi pásky) a tím si stránky označit jako odlišné, tedy lépe zapamatovatelné. 

  • Dělejte si vizuálně hezké a precizní poznámky, rádi se k nim budete vracet. 

AUDITIVNÍ TYP

Heslo: slyšet

Dle názvu je patrné, že auditivní typ se nejlépe učí poslechem, takže klíčový orgán je pro něj ucho. V hodinách je tedy nejdůležitější dávat bedlivý pozor na hodině, tím už máte polovinu práce za sebou. Auditivní typ nepotřebuje pečlivé poznámky, jelikož mu stačí si danou látku „naposlouchat“.  

Samozřejmě tedy doporučujeme poslouchat látku v nejrůznějších formách, ať už se jedná o podcasty, či o video na youtube. Sledování dokumentů a filmů také není vůbec na škodu. A rada na závěr – opakujte si danou látku nahlas. Uvidíte, že učení půjde hned lépe, a ještě si k tomu procvičíte paměť. 

Tipy a triky 

  • Přednášejte nebo čtete zápisky nahlas. Důležité pro vás je, abyste se slyšeli. To, jestli budete přednášet do prázdna, mamce nebo plyšákovi už je jen na vás. 

  • Zvučnost slov a rýmy. Tenhle trik nelze používat často, ale sem tam se najde slovo, které se rýmuje s jiným, ideálně něčím vtipným, tím pádem se snadněji pamatuje. 

  • Danou látku zkuste někomu převyprávět. 

KINESTETICKÝ TYP 

Heslo: dotknout se 

Ano, toto jsou přesně ti studenti, kteří chodí dokolečka po pokoji a při tom si danou látku opakují nahlas. Informace si nejlépe zapamatují, když si je spojí s nějakým pohybem nebo činností, kterou nejlépe oni sami vykonali.  

Takže si stačí jen zapisovat věci z hodiny a případně si je procvičovat na internetu. Když bude možnost si na danou věc určitým způsobem „sáhnout“, tedy ji vyzkoušet vlastnoručně, je to pro kinestetický typ studenta úplně nejlepší. Vaše motto zní: „Řekni mi a já zapomenu. Ukaž mi a já si zapamatuji. Nech mě to udělat a já to pochopím.“ 

Tipy a triky 

  • Hýbejte se. Nemusíte chodit jen do kolečka po pokoji, můžete se třeba jen tak procházet po škole. 

  • Zkoušejte danou látku přenést do praxe. Například pokud budete na fyzice probírat páku, vyrobte si pomocí pomůcek z penálu vlastní a předveďte si na ní konkrétní úlohy.  

  • Piště ručně. Obecně každému typu studenta doporučujeme psát ručně, ale pro kinestetický typ je obzvláště důležité, aby měl tužku a papír v ruce. Na počítači se sice píše rychleji, ale člověk si to, co napsal, mnohem hůře zapamatuje. 

Pár obecných rad na závěr 

  • Učte se daleko od jakýchkoliv technických zařízení. Pokud potřebujete mít určité zařízení u sebe, doporučujeme tichý režim, nebo ideálně vypnout veškerá upozornění. 

  • Učte se průběžně. Stačí si jen krátce a rychle očima projet zápisky. 

  • Učte se ve správnou denní dobu. Sami sebe znáte nejlépe, a tak už určitě víte, v jakém čase býváte nejproduktivnější.  

  • Odměňte se za dobře vykonanou práci. Samy máme ověřené, že tato technika skutečně funguje. Kupte si něco dobrého a pochvalte se. 

  • Dělejte si průběžně pauzy od učení. Můžete se jen tak projít, lehce se protáhnout, dát si něco malého na zub, ale hlavně se odreagovat. Někdy také může pomoct správná volba nápojů a potravin. 

  • Poslouchejte inspirativní hudbu. Obecně známá je v tomto ohledu klasika. Na youtube nebo spotify je spousta playlistů, které skutečně pomáhají lidem k lepší soustředěnosti. 

 

Pevně doufáme, že jste se v typech studentů našli a naše tipy vám pomohou se snadněji a efektivněji učit. Přejeme všem studentům hodně štěstí a chuti do studia! 

ucho.png
ruka.png

Irena Zemanová, Lucie Mandelíčková, Julia Steinke

© 2021 by Bury. Proudly created with assistance of Matejita, Mara and Sara.

bottom of page