top of page

Typické sporty pro muže a ženy

Jaké sporty jsou typicky mužské a jaké typicky ženské? To jsou dvě otázky, na které je těžké odpovědět. Tenis, plavání, fotbal, hokej, krasobruslení, dostihy, dokonce i šachy… Jen pár příkladů sportů, které dělají ženy i muži. 

  

Jaký sport může být tedy typický pro muže?                                              

Co takhle sportovní dřevorubectví?  Muž, který vezme do ruky sekeru a jde porazit strom, to je reálná představa. Ale co takhle žena, která vezme sekeru, pilu nebo jiný možný nástroj a porazí strom, to nesedí. A stejně na světě takové ženy jsou.   

Velice typický sport pro muže je asi americký fotbal, sice není tak populární v České republice, ale v Americe velice. Tento sport vyžaduje tvrdou hru. Opět ale existují i ženské týmy, zápasy a turnaje.  

Motokros? Muži řítící se řítí na motorce závodem, někdy riskují i svůj život. Sport je to velice nebezpečný, proto ho tolik žen nedělá. Přesto se najde řada výjimek.    

Už zbývají snad jen bojové sporty? Třeba MMA, sport připomínající bitku na ulici, kdy si dva muži urovnávají nevyřízené účty. Možná bychom se divili, jak si dokážou vyřídit účty ženy!        

A co sport typický pro ženy?

Aerobic? Sport, u kterého si asi každý vybaví předcvičující ženy v televizi a v retro oblečku. Podobně to mají lidé asi i s tancem, při němž je potřeba ladnost, která se přece jenom hodí spíše k ženám. Oba tyto sporty dělají i muži, a že jsou v nich sakra úspěšní.

 

Výhradně ženským sportem byly donedávna akvabely – tým žen, o kterém by se dalo říct, že dělá gymnastiku ve vodě. Myslím, že mnozí diváci a sportovní fanoušci stále ještě nezaznamenali změnu pravidel a fakt, že se tomuto sportu věnují i muži. Ano, jsou týmy, které jsou tvořeny jen pány. Popravdě bychom měli tyto muže obdivovat, protože jsou v tom velice dobří.

Je už tolik druhů sportů, že jakoukoliv sportovní aktivitu si vymyslíte, tak už určitě existuje jako sportovní disciplína. Určit typický sport pro muže nebo pro ženy je opravdu obtížné. Typických sportů ubývá. Možná, že dnes už sport, který by dělali výhradně muži nebo ženy, snad ani není, ale stále jsou sporty, ve kterých je větší zastoupení žen či mužů. A kdo ví, kde bude v dnešní rychlé době sport za pár let?

Jak to vlastně ti hokejisti mají s námi hokejistkami? 

Na naší škole je celkem dost hokejistů, a dokonce se mezi nimi nachází i jedna hokejistka. Vyzpovídali jsme je a zajímali se o to, jestli je mezi hokejisty a hokejistkami nějaká rivalita, nebo jestli se muži i ženy na sebe dívají rovnocenně. Odpovědi jsme probrali a přinášíme vám výběr toho nejzajímavějšího. A protože mezi dotazovanými bylo výrazně více kluků, dali jsme jediné z holek možnost pánské odpovědi glosovat. 

  

Jaký máte názor na to, že ženy hrají hokej?  Většina odpověděla, že jim je to jedno a že má každý dělat to, co ho baví. Podle jedné odpovědi ,,je to spíš klučičí sport”. Já s tím osobně jako hokejistka souhlasím a zároveň nesouhlasím. Ano, hokej je tvrdej sport, tedy asi spíš pro muže. Ale proč tedy muži dělají tanec a moderní gymnastiku, když je to zase spíš holčičí sport?

 

Jaký máte názor na to, že ženy hrají hokej?  Většina odpověděla, že jim je to jedno a že má každý dělat to, co ho baví. Podle jedné odpovědi ,,je to spíš klučičí sport”. Já s tím osobně jako hokejistka souhlasím a zároveň nesouhlasím. Ano, hokej je tvrdej sport, tedy asi spíš pro muže. Ale proč tedy muži dělají tanec a moderní gymnastiku, když je to zase spíš holčičí sport?

 

Hrál jsi už někdy s dívkou v týmu, nebo naopak proti dívce? 

Každý hokejista na naší škole má zkušenost se spoluhráčkou i s protihráčkou. Nikomu to nějak závažně nevadilo, když byl v mladších kategoriích. Ve starších už to je pro dívky prý horší: „Zde se začíná hrát do těla, a tak holky můžou trpět nebo se za ně celý tým postaví a je to potom vyhrocené. Já vždy říkal, že pokud chce hrát holka hokej s klukama, musí být připravena na kontaktní hru.”  

Bral bys dívku jako rovnocenného člena týmu? 

„Nevadilo by mi hrát s dívkou v nižších ročnících, ale jelikož jsem na tom ve vyšším ročníku fyzicky jinak, tak už se s nimi nesetkávám.“  Myslím, že některé holky můžou hrát v extralize či v NHL, ale ne každá na to má. I v NHL se můžou ženy udržet.

 

Měl jsi nějakou špatnou zkušenost s hokejistkou? 

 

„Určitě, v Kadani hrála jedna chlapice a ta nás dost štvala. Byla o dva roky starší, a když nám bylo čtrnáct a jí šestnáct nebo sedmnáct, rozdíl tam byl velký. Pro nás existoval způsob, jak ji zastavit, a proto jsme ji hráli do těla. Po pár střetech už si toho moc nedovolila a atmosféra na stadionu ze strany soupeřů – hráči, trenéři, rodiče i fanoušci – se vyhrotila. Řvali, že jsme srabové, když hrajeme holku do těla, ale bohužel o tom hokej je, a abychom se kvůli tomu omezovali, tak to nepřipadalo v úvahu. Hrála hokej dobrovolně a musela s tím počítat.“

 

V podstatě s touto odpovědí souhlasím. Ale myslím, že bych mohla mluvit za všechny hokejistky, když řeknu, že slovo chlapice by se z diskuze o ženském hokeji mělo vytratit, prostě smazat.  

 

Vadilo by ti, kdyby tě trénovala žena? 

 

„Asi jo, neříkám, že holky trenérky nemůžou mít výsledky – já osobně jsem ve Varech měl trenérku na techniku bruslení a hodně mě toho naučila –, ale ohledně strategie si nemyslím, že by v dospělém hokeji obstála. Takže třeba jako asistentka nebo tak něco si myslím, že dobrá volba, ale jako hlavní trenérka v dospělém hokeji ne. Maximálně v mládeži.“

 

Odpověď bych doplnila vlastní zkušeností, čím starší hokejisté jsou, tím menší je autorita trenérky.  

 

Respektoval bys rozhodčí, kdyby to byla žena?

 

„Nikdy jsem je nerespektoval a myslím si, že ani nebudu. Je to kvůli špatným zkušenostem v mládeži (jinde ani nepískají, pokud vím). Dospělý hokej je rychlý a tvrdý a nikdo by k nim neměl respekt, takže určitě by mi to teď vadilo, kdyby nás pískala ženská sudí.“

 

S tím nemůžu souhlasit. Myslím si, že když se hokej píská férově, tak je jedno, jestli je to muž, nebo žena. Důležitá je spravedlivá hra. 

 

Myslíš, že žena by mohla obstát v extralize nebo vyšších soutěžích? 

 

„Ani náhodou, silově, technicky a myšlením jsou ženy oproti mužům pozadu. Najdou se výjimky, ale je jich málo.“

 

Souhlasím s tím, že ženy jsou až na výjimky pozadu fyzicky. Ale v myšlení? Troufám si tvrdit, že myšlení a logika žen v zápase je lepší než u mužů. 

 

Šel by ses podívat na ženský hokej?

 

„Dobrovolně asi ne, a když už, tak na nějaké mistrovství světa. Ale že bych si vzal popcorn a šel koukat na nějakou českou ligu, tak to asi ne.“   

Myslím, že je to každého věc. Aspoň za sebe tvrdím, že ženský hokej bývá opravdu zajímavý.  

Znáš nějaké ženské týmy? 

„Určitě, existuje spousta lig, například WNHL (ženská NHL), a i v Česku je hodně kvalitních hráček, ale že bych to aktivně sledoval, to ne. To si radši vsadím pár tiketů na tipáči na klasickou NHL.“

 

Jako hokejistka tvrdím, že si každý může myslet, co chce, ale určitě nemůžu tvrdit, že ženský hokej nemá smysl nebo že hokejistky jsou „chlapice“. I ženský hokej má svou cenu. A hlavně obdivujme všechny, kteří se snaží něčeho dosáhnout, ať jde o muže, nebo ženy.

Český sport za posledních 10 let

 

 V souvislosti s naším tématem mužského a ženského sportu jsme připravili seznam nejúspěšnějších českých sportovců za posledních 10 let. Výběr je samozřejmě neúplný – také proto, že jsme neuvažovali o kolektivních sportech. Přehled je ale zajímavý tím, že se zdá, že v poslední době patří mezi nejúspěšnější české sportovce více ženy než muži.

 

     

Viktorie Marinkova, Kamila Strachotová, Tereza Mašková

© 2021 by Bury. Proudly created with assistance of Matejita, Mara and Sara.

bottom of page