top of page

 Žena má být hlavně krásná, sport se k ní nehodí 

Startujeme seriál na téma ženský sport! První díl vám představí otázky, kterým se budeme podrobně věnovat v příštích textech.

2

     Častokrát zaslechnete i od slavných sportovců, že profesionální sport               není      pro ženy. My si myslíme, že to tak určitě není. Nejčastěji se argumentuje biologickými předpoklady. A ano, muži jsou v průměru silnější, vyšší a těžší, a mají tak větší předpoklady sportovat. Ženy ale mají právo dělat to, co je baví, stejně jako muži. Je tedy sport opravdu z podstaty mužskou záležitostí? Existují sporty, které by byly výhradně pro muže, anebo výhradně pro ženy? Je přístup žen a mužů ke sportu jiný? Odráží se ve sportu nějak rozdíly v psychice či sociálních rolích mužů a žen?

                Připravujeme úvahový esej, ve kterém všechny argumenty zvážíme a zhodnotíme!

     Rozdíly nejsou však jen tělesné. Sportovkyně mají nižší platy, ženský               sport je často mediálně méně populární a přiláká méně fanoušků, a přesto se velké procento žen sportu věnuje. Většina těchto rozdílů (a právě také pochybovačných názorů o ženském sportu) se táhne hluboko do historie. Ženy to ve sportu nikdy lehké neměly. Během antických olympijských her nemohly ženy ani sedět v hledišti. Ale ani moderní olympijské hry ženskému sportu nepřály a ženy si svou účast na nich musely tvrdě vybojovat.

                Připravujeme proto přehledný článek o historii ženského sportu, která je mimořádně zajímavá a osvětlí i mnoho dnešních problémů!

      Žijeme v době, kdy se ženy již věnují všem sportům. Celosvětově je                  nejoblíbenějším sportem asi fotbal. Profesionálně jej kromě mužů hrají také ženy, a to i v České republice. Od roku 2001 se hraje i ženská Liga mistryň. Počty fanoušků se vyvíjí a pomalu vyrovnávají. Fotbalový evropský šampionát žen sledovalo v roce 2017 rekordně přes 150 milionů diváků. Průměrně je v současnosti sledovanost ženského fotbalu oproti mužskému zhruba čtvrtinová, odměny jsou však více než desetkrát nižší.

                Připravujeme analytický článek o nerovnosti a diskriminaci ve sportu!

 

     Diskriminace je téma, které se řeší ve světě stále více a týká se i sportu.           Není se čemu divit. Ženy mají například stejnou délku tratí, stejný čas na hru, stejné podmínky. Liší se ovšem výše výhry a platu. Je to velice demotivační a neférová praxe. Když se někdo zabývá sportem profesionálně, tak mu na výhře (neboli jeho platu) záleží. Ženy mají za výhru nižší výdělek než muži. Tuto zkušenost potvrzují dívky už na dorostenecké úrovni.

                Připravujeme reportážní článek, ve kterém vyzpovídáme sportovce a sportovkyně mezi našimi spolužáky na škole.

               

Znáte jména jako Gertrude Ederleová nebo Althea Gibsonová? Představíme vám inspirativní sportovce a sportovkyně, kteří se zasloužili o propagaci rovnosti mužského a ženského sportu. Podíváme se na skvělé sportovkyně naší současnosti, které se svými výkony vyrovnají nejlepším mužům a mnohdy je i překonají. Vzpomeňte jen na dvojzlato Ester Ledecké z poslední zimní olympiády.

                Připravujeme článek o nejpozoruhodnějších sportovních výkonech a pozapomenutých borcích, v jejichž příbězích vidíme velikou inspiraci pro všechny mladé sportovce!

 

A témat je ještě mnoho – pokud vás některé zaujme, napište nám a rádi ho zpracujeme. S nerovností v ženském sportu například také souvisí problematika trans žen, na kterou reagují iniciativy po celém světě a která se řešila i v souvislosti s olympijskými hrami.

1

3

Viktorie Marinkova, Kamila Strachotová, Jan Chromý

4

© 2021 by Bury. Proudly created with assistance of Matejita, Mara and Sara.

bottom of page