Svobodka? Sečteno!
V České republice se po 10 letech znovu koná sčítání lidu. Inspirovat se jím nechal Václav K. z tercie a vytvořil vlastní „sčítání Svobodky“, zaměřené více na technologie než na bydlení. My jsme jeho nápad a ve spolupráci s ním dotáhli do konce a zrealizovali a teď jsme tu, abychom vám představili výsledky. Naší ankety se účastnilo celkem 191 lidí, nejmladší z 5. třídy, několik respondentů bylo i z řad učitelů.
V České republice se po 10 letech znovu koná sčítání lidu. Inspirovat se jím nechal Václav K. z tercie a vytvořil vlastní „sčítání Svobodky“, zaměřené více na technologie než na bydlení. My jsme jeho nápad a ve spolupráci s ním dotáhli do konce a zrealizovali a teď jsme tu, abychom vám představili výsledky. Naší ankety se účastnilo celkem 191 lidí, nejmladší z 5. třídy, několik respondentů bylo i z řad učitelů.
První otázka se zajímala o to, jak dotázaní nejčastěji tráví svůj čas. Nejčastějšími odpověďmi bylo Venku s kamarády, Poslechem hudby, Sledováním seriálů/filmů/videí a Procházkami v přírodě. Tato otázka je však zajímavější, pokud se na ní podíváme z pohledu zálib dle pohlaví. Dívky se více věnují čtení, z naší skupiny dotazovaných se 35 % dívek věnuje čtení, naproti tomu z řad chlapců je to pouze 8 %. Zároveň se dívky věnují více tvůrčí činnosti (47 % dívek ku 15 % kluků) a také tráví více času dobrovolně se svou rodinou (43 % děvčat, 23 % chlapců). Mimo to jsou ale o trochu více na sociálních sítích (43 % dívek, 32 % chlapců). Kluci ale mají výraznou nadvládu, co se týče počítačů. Více než polovina chlapců hraje videohry, z dívek se věnuje videohrám pouze 13 %. Co se týče stýkání s kamarády, venku se setkávají dívky i kluci téměř stejně, v online prostoru však více kluci (45 % kluků, 32 % holek). Procházkám i sportu se o trochu více věnují dívky, 45 % dívek sportuje, z chlapců sportuje 37 %, na procházky ven chodí 51 % dívek, zatímco jen 33 % chlapců.
Dále jsme se ptali, kolik času průměrně za den stráví lidé hraním videoher a na sociálních sítích. Více než 2 hodiny denně stráví hraním počítačových her 9 % dívek a 56 % chlapců. Více než dvě hodiny na sociálních sítích stráví 41 % dívek a 32 % chlapců.
Jak již bylo řečeno, mnohem více čtou ženy. V dotazníku nám zodpovědělo 28 % dívek, že přečtou více než 10 knih za rok, chlapců naproti tomu bylo pouze 9 %. Celkem 6 % odpovídajících prý nepřečte ani jednu knihu za rok. Nejvíce studentů přečte ročně 3-5 knih, ke zlomu dochází ve věku 16-17, kdy se čte nejmíň a téměř polovina přečte maximálně 2 knihy za rok. K dalšímu zlomu dochází ve věkové kategorii 18-19 pravděpodobně proto, že se studentům blíží maturita. V této věkové kategorii přečte 27 % žáků 5-10 knih ročně, 13 % studentů dokonce více než 10 knih. Jednoznačně nejvíce se však čte mezi učiteli. Více než polovina z nich se vyjádřila, že přečte více než 10 knih ročně. Dalších 20 % přečte alespoň 5 knih ročně. Pouze jeden učitel se zařadil do kategorie 1-2 knih ročně a žádný se nevyjádřil, že by nepřečetl nic. Alespoň jednou týdně se čtení věnuje 34 % respondentů, denně 15 %, z toho jsou dvě třetiny dívky a jedna třetina chlapci.
Zajímavou informací, která vyšla najevo z naší ankety je ta, že většina telefonů u nás ve škole je od značky Apple. 42 % Svobodky vlastní iPhone, přičemž se jedná hlavně o ženy (62,5 % dívky, 37,5 % chlapci). Na druhém místě s 21 % je Samsung a těsně za ním s 20 % Xiaomi. Dohromady je těchto telefonů na škole stejně jako iPhonů a jejich zastoupení u jednotlivých pohlaví je v úplně stejném poměru, ale opačně. Kluci tedy preferují Androidy, zatímco dívky spíše iOS. Na 4. místě se umístil Huawei. Z tohoto faktu asi vyplývá i další zajímavost, a to, že u nás Safari jako prohlížeč využívá více než čtvrtina studentů. Chrome používá sice téměř 60 % dotázaných, i přesto se tato čísla budou vymykat obecným statistikám, alespoň co se České republiky týče.
Běžně nejpoužívanějším zařízením je nečekaně telefon. 90 % respondentů odpovědělo, že jej běžně používá. Z ankety se však ukázalo, že mezi lidmi, již nepřevažují stolní počítače, nýbrž notebooky. 57 % lidí běžně používá notebook, stolní počítač naproti tomu jen 35 %. Zároveň je stolní počítač více rozšířen mezi kluky, pouze 28 % jeho uživatelů jsou dívky. Tablet je rozšířen nejméně (pouze 11 %), dokonce méně než chytré hodiny (12 %).
Co se týče sledování pořadů, jednoznačně vede Netflix. Dle ankety jej využívá 57 %. Druhou nejvyužívanější platformou je HBO, již využívá 30 % uživatelů. Nejsledovanějším žánrem jsou akční filmy a seriály, na druhém místě je sci-fi/fantasy a třetím nejsledovanějším žánrem jsou animáky. Zajímavé je, že sci-fi a fantasy je vyrovnaně rozdělené mezi holky a kluky, i přesto, že někomu by se mohlo zdát, že se jedná spíše o klučičí žánry. Další zajímavostí je, že animované filmy a seriály nejsou záležitostí pouze dětí, 35 % sledujících jsou totiž zletilí. Ve věku 10-11 let uvedlo, že sleduje animáky, pouze 37 % dětí. Nejméně oblíbeným žánrem je pak romantika, tu sleduje pouze 15 % dotázaných.
Doufejme, že se co nejdříve bude provozovat vesmírná turistika, neboť nejčastější odpovědí (téměř 20 %) respondentů na otázku, jaká by byla poslední dovolená jejich života, byl let do vesmíru. Druhou nejčastější odpovědí pak bylo objevování kultury Japonska nebo Jižní Koreje a hned v závěsu opalování na pláži na Maledivách. Za zmínku také stojí projití pěšky Evropu, které získalo 12 % hlasů a užívání si nočního ruchu velkoměsta, které získalo celkem 11 % hlasů.
Naší poslední otázkou bylo, jak je deset konkrétních povolání pro lidi společensky významných v porovnání s ostatními. Nejvíce si lidé váží zdravotních sester, kdy 75 % lidí zařadilo toto povolání na jedno z prvních tří míst, na první místo celkem 38 %. Pouze jeden člověk dal zdravotní sestru na poslední místo. Na druhém místě se umístil učitel/učitelka, které na jedno z prvních tří míst dalo 63 %. Na třetím místě se umístil policista, poté právník, řemeslník, politik, astronaut, novinář, influencer a na posledním místě skončil rapper. Zajímavé ale je, že i přesto, že politik sice skončil na šestém místě, 10 % lidí ho dalo na místo první, což je i více než u policistů, kterého na první místo dalo pouze 8 % lidí.
Nezapomínejte, že naše rubrika běží celý rok, takže nám můžete do naší Feedback záložky na Teamsech napsat kdykoliv během měsíce. Váš tým Feedback :)