top of page

Na potítko s tebou! 

na_potitko.png

Potřebujete si zopakovat před ústní zkouškou z češtiny? Nebo si doplnit zameškané učivo? Nebo prostě chcete vědět, jak číst Harryho Pottera jako příběh společenského útlaku? 

 

Na většině gymnázií obvykle musí být látka probrána v omezeném čase, a proto často nezbývá mnoho prostoru na témata, která nás studenty zajímají nejvíce. Je však mnoho možností, jak se případně dovzdělat. 

Na internetu se během let nastřádala velice různorodá síť kvalitních či méně kvalitních článků s všemožnou tematikou související se školou. Mnohem užitečnější než pouhé čtení je podle mě dobře vysvětlená látka ve formě různých videí. Jedním z nich je i youtubový kanál Na potítku, zaměřený na literární tvorbu. Jedná se o projekt Davida Jirsy a Daniela Zezuly, který má přiblížit a přivést ke čtení co nejvíce mladých lidí. Před samotnou kamerou vidíme spoluautora a moderátora Davida Jirsu, absolventa Palackého univerzity v Olomouci, kde vystudoval českou filologii a žurnalistiku. Ve svých videích zprostředkovává své zkušenosti ze studia a předává tak touto formou povědomí o literárních dílech, méně či více známých. Kromě děje i formátu díla se z videí dozvídáme mnohé i o jazykových prostředcích a historickém pozadí doby vzniku díla a kontextu autorovi tvorbu. 

Videa vznikají od konce roku 2016, a v současné době tak můžeme zhlédnout něco přes 220 záznamů. Jedním typem jsou videa zaměřená na maturitní zkoušku z literatury, a najdete zde většinu klasických děl, jako Romeo a Julie, Farma zvířat nebo například Máchův Máj, ve formátu, který vám pomůže zopakovat si to nejpodstatnější a dozvědět si i něco navíc. Všechny informace si dále můžete doplnit o historický kontext z playlistu #UčíSmažka, kde se rozebírají historické události a umělecké proudy, které během let literaturu silně ovlivnily. Pro někoho zase může být zajímavá sekce Filozofie, kde jsou uvedeny myšlenky takových osobností, jako byl Friedrich Nietzsche či Jean-Paul Sarte.  

Pokud jste kanál nikdy nenavštívili nebo se jen třeba nechcete pouštět do složitějších témat, doporučuji zhlédnout některé záznamy ze sekce video log, kde autor vydává spíše názorová videa ve formě různých doporučení na knižní četbu nebo na svůj pobyt v Číně. Jako příklad můžu uvést video Harry Potter a Karel Marx. Myslím, že je to první video, které jsem od tohoto tvůrce viděl a velmi rychle se stalo mým oblíbeným. Autor zde rozebírá dílo Harryho Pottera od J. K. Rowlingové a využívá přitom marxistické interpretace a další metody z knihy Jak interpretovat text. Dalším podobným vlogem je i Postapokalypsa – stručné dějiny, které se zabývá vývojem tohoto žánru a jeho fiktivních světů od starověku a Bible až do současnosti. Zhlédnutí videí často doprovází známý aha-zážitek a k probíraným dílům pak přistupujeme úplně s jiným nadhledem, obzvlášť u těch děl, která dobře známe a která máme tak rádi. 

I přes občasné drobné nesrovnalosti a někdy až příliš podrobný výčet informací zabrušujících do minulosti je za mě kanál Na potítku jednou z nejlepších možností, jak se dovzdělat a jak si zopakovat před maturitou. Kromě youtubu koukněte i na stránky www.napotitku.cz, nebo pokud preferujete mluvené slovo, navštivte podcast na Spotify. 

Martin Pfeifer

© 2021 by Bury. Proudly created with assistance of Matejita, Mara and Sara.

bottom of page