top of page
rámeček3.png

Naše anketa ukázala, že nejvíce dotázaných lidí má účet na síti Whatsapp, přičemž hned na druhém místě je Instragram.

fb.png
rámeček3.png

Podle naší ankety se ze 191 lidí 126 nesetkalo s žádnou formou obtěžování na internetu. Ale ze zbylých 65 mělo tuto zkušenost 44 dívek.

Sociální sítě s rozumem aneb 8 rad pro vaše zdraví 

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik času na sociálních sítích denně strávíte? A jaký to vlastně má dopad na vaše psychické zdraví? Každý z nás by měl určitě znát základní pravidla bezpečnosti pro pobyt na internetu. Proto jsme se rozhodly dát dohromady našich 8 tipů a sdílet je s vámi! 

         Chcete vědět víc? Rozhodně se nezapomeňte podívat také na naši anketu, která shrnuje některé informace zmiňované v našem článku.  

Nejrůznější výzkumy potvrdily, že značná část mladých lidí aktivně se pohybujících na sociálních sítích trpí pocity méněcennosti a úzkostmi, přičemž jako nejškodlivější síť se ukázal Instragram – síť plná perfektních lidí, s perfektními fotografiemi a perfektními životy. Dnes se pyšní již více než 1 miliardou aktivních uživatelů.

 

Jistě vás nijak nepřekvapí, že značná část (nejen) mladých lidí trpí spánkovým deficitem, a to právě kvůli sociálním sítím. Zároveň některé děti se ve velmi nízkém věku potýkají se závislostí, zejména naYoutube. U starších z nás se závislost většinou projevuje na nejznámějších sociálních sítích, jako je Instagram,Tiktok, Facebook apod.

 

Podle výzkumů obdržel vČesku za poslední rok alespoň jednu zprávu či fotku se sexuálním obsahem každý druhý teenager. Nejčastěji ve věku 15-16 let a následně ve věku 14-15 let.Tato zkušenost se týká více dívek než chlapců.Zároveň se spousta dívek potýká svydíráním, stalkingem a sledováním, sexuálním obtěžováním apsychickou formou násilí.Hlavním cílem útočníka je vaše soukromí.

 

Již jsme trochu zmiňovaly problém perfektního sociálního světa, ale rozhodně není na škodu si ho přiblížit i zde. Sociální sítě mají největší moc vtom, že oddělují svět reálný a virtuální. Ve virtuálním světě můžete mít spoustu přátel a sledujících, ale v reálném životě to tak být nemusí. Anebo to může být obráceně. Každopádně je třeba znát hranice mezi těmito dvěma světy, a hlavně mít na paměti, že to vnich nefunguje podle stejných pravidel.   

Tipy a Triky

               

1. Nesrovnávejte se s životy ostatních. Profil na sociální síti je jako výstavní skříň všech našich        úspěchů, šťastných chvil a povedených fotografií. Daný člověk s perfektním profilem může          působit, že má veškeré dny zalité sluncem, a tak se vám může zdát, že váš život toho hodně postrádá a můžete si připadat méněcenně. Pamatujte, že každý má ve svém životě i dny plné mračen a bouřek – avšak ty už s vámi nemusí sdílet na síti. 

2. Omezte sledování profilů, které na vás nemají dobrý vliv. Sociální sítě mohou být skvělou inspirací. Sledujte lidi a profily, které ve vás vyvolávají dobrý pocit. Pokud je to opačně, vždy můžete takové lidi přestat sledovat, a tím pádem je vyškrtnout ze svého sociálního světa. 

3. Nastavte si ve svém zařízení omezení času stráveného na sociálních sítích. Existuje spousta aplikací, které vám pomohou být pánem svého času, a to i na sociálních sítích. Jednoduše si pro online komunikaci můžete vynahradit určité množství času, a když se budete blížit stanovenému limitu, vaše zařízení vás o tom informuje. Zároveň doporučujeme zpětně sledovat statistiky, které vás informují o tom, kolik času denně či týdně věnujete svému zařízení. 

4. Nesdílejte veřejně místo svého bydliště, telefonní číslo či jiné citlivé informace o vás a vašich blízkých. Může se jednat o veřejné sdílení své aktuální polohy a pohybu, místa bydliště a narození či navštěvovaných institucí (škola, práce apod.). 

5. Pamatujte, že každá síť nabízí možnost blokace kontaktu. Nejste povinni si s nikým psát nebo mu něco posílat, zejména když daného člověka ani neznáte.  

6. Nesdílejte s nikým své ani cizí citlivé fotografie.

 

Jsou ty sítě fakt tak špatný?

 

I my zastáváme názor, že sociální sítě nejsou pouze špatné.Pro nás jsou například primárním zdrojem inspirace, zjišťování zpráv ze světa a komunikace s blízkými. Avšak je nutné znát pár pravidel a zásad pro ochranu sebe i svého soukromí.Pakliže člověk umí sítě opravdu využívat ku svému prospěchu, mohou mu hodně dobře posloužit ať již ke splnění snů, učení, inspiraci, či ke komunikaci sblízkými.Veškeré online sítě také dnes velmi napomáhají v nalézání nových umělců a podporují jejich tvorbu ať už kvalitníreklamou, či rychlým sdílením mezi ostatními. Zkrátka dnes máte jedinečnou možnost se prosadit v tom, co vás baví! Teď už víte, jak na ty sítě. Jestliže vás tototéma zajímá a chcete se o něm dozvědět víc, osobně vám doporučujeme například knihu Milady Zemanové Jak na sítě nebo nedávno natočený film Sociální dilema (2020) nebo takéV síti (2020), který recenzujeme na následující straně.

rámeček3.png

Největší část dotazovaných tráví denně aktivním pobytem na sociálních sítích 2-5 hodin

ig.png
rámeček3.png

„Ona má vždycky přes 100 lajků. Je tak populární, má spoustu kamarádek. A navíc, je fakt hezká a hubená. Proč to nemůžu mít taky?“

Irena Zemanová, Julia Steinke

© 2021 by Bury. Proudly created with assistance of Matejita, Mara and Sara.

bottom of page